Τι είναι Debt ratio (general government);

Στον οικονομικό τομέα, τι σημαίνει ο όρος Debt ratio (general government);

Απαντήσεις

Debt ratio (general government) είναι η αναλογία του συνολικού χρέους της γενικής κυβέρνησης σε σχέση με το Ακαθάριστο Εγχώριο Προϊόν (ΑΕΠ). Το χρέος της γενικής κυβέρνησης ορίζεται σαν το εκκρεμές στο τέλος του έτους συνολικό ακαθάριστο χρέος σε ονομαστική αξία που συγκεντρώνεται μεταξύ και εντός των τομέων της γενικής κυβέρνησης (κεντρική, δημόσια και τοπική κυβέρνηση και οργανισμοί κοινωνικής ασφάλισης). Το χρέος σε σχέση με το ΑΕΠ ορίζεται σαν η αναλογίου του χρέους της γενικής κυβέρνησης σε σχέση με το ακαθάριστο εγχώριο προϊόν σε τρέχουσες τιμές της αγοράς και αποτελεί ένα από τα δύο δημοσιονομικά κριτήρια της Συνθήκης της Ε.Ε για τα κράτη μέλη που επιθυμούν να υιοθετήσουν το ευρώ (βλέπε λέξη convergence criteria).