Τι είναι DCS (Digital Cellular System);

Τι ακριβώς είναι η τεχνολογία DCS (Digital Cellular System) στην κινητή τηλεφωνία;

Απαντήσεις

Digital Cellular System σημαίνει ψηφιακό κυψελωτό σύστημα. Μία πιο προηγμένη τεχνολογία από το GSM (βλέπε όρο) που λειτουργεί στους 1.800 μεγάκυκλους. Eίναι πλατφόρμα για την κινητή τηλεφωνία που επιτρέπει τη διεθνή περιαγωγή (roaming) μεταξύ των χρηστών, δηλαδή την επικοινωνία με τηλεφωνικά συστήματα άλλων χωρών ανεξάρτητα σε ποιο κράτος ευρίσκεται ο χρήστης. Στην Ελλάδα, το σύστημα αυτό χρησιμοποιείται από τη Cosmote.