Τι είναι Chief Strategy Officer (CSO);

Στον χώρο των επιχειρήσεων, τι σημαίνει ο όρος Chief Strategy Officer (CSO);

Απαντήσεις

Είναι το ανώτατο στέλεχος για τη στρατηγική της επιχείρησης. Αναφέρεται στο ανώτατο εκτελεστικό στέλεχος (CEO) με το οποίο συνεργάζεται στενά για την επίτευξη των στόχων της επιχείρησης. Πρόκειται για έμπειρο στέλεχος που α) εισηγείται και υλοποιεί τη στρατηγική της επιχείρησης για κάθε επιχειρηματική μονάδα αυτής ώστε όλοι οι υπάλληλοι, οι συνεταίροι και αυτοί που αναλαμβάνουν να εκτελέσουν έργα για λογαριασμό της επιχείρησης να κατανοούν τους εταιρικούς σκοπούς και στόχους β) παρακολουθεί την εφαρμογή της στρατηγικής ώστε να παράγονται άμεσα οφέλη και κέρδη και γ) εισηγείται την άμεση λήψη αποφάσεων για την προσαρμογή της στρατηγικής επιχείρησης στις νέες μεταβαλλόμενες ανάγκες της αγοράς ώστε να μη μειωθεί αλλά να αυξηθεί το μερίδιο των πωλήσεων στα πλαίσια του ανταγωνισμού.