Τι είναι BRIC;

Στον οικονομικό τομέα, τι σημαίνει ο όρος BRIC (Brazil, Russia, India and China);

Απαντήσεις

Συντομογραφία για τις αναδυόμενες και ταχύτατα αναπτυσσόμενες οικονομίες της Βραζιλίας, της Ρωσικής Ομοσπονδίας, της Ινδίας και της Κίνας οι οποίες δεν αποκλείεται στο μέλλον να εξελιχθούν σε οικονομικές υπερδυνάμεις και να φθάσουν στο επίπεδο ή να ξεπεράσουν τις οικονομίες των ΗΠΑ και της ζώνης του ευρώ. Η Κίνα και η Ινδία μπορούν να επικρατήσουν στα βιομηχανοποιημένα προϊόντα και τις υπηρεσίες ενώ η Βραζιλία και η Ρωσική Ομοσπονδία στις προμήθειες πρώτων υλών. Οι 4 αυτές χώρες δεν αποτελούν μία πολιτική συμμαχία όπως η Ευρωπαϊκή Ένωση ούτε μία τελωνειακή ένωση αλλά έχουν την προοπτική, εάν συνεργαστούν να σχηματίσουν ένα πανίσχυρο οικονομικό μπλοκ. Χαρακτηρίζονται, επίσης, από το χαμηλό εργατικό κόστος που ευνοεί την ανταγωνιστικότητα των τιμών των εξαγομένων προϊόντων και υπηρεσιών τους.