Τι είναι Back-to-back loan;

Στον οικονομικό τομέα, τι σημαίνει ο όρος Back-to-back loan;

Απαντήσεις

Back-to-back loan είναι οι συναλλαγές στις οποίες δύο αντισυμβαλλόμενοι συνάπτουν ένα δάνειο σε ένα νόμισμα έναντι ενός άλλου δανείου που εκφράζεται σε άλλο νόμισμα για συγκεκριμένη χρονική περίοδο. Στη συμφωνημένη λήξη εξοφλούν τα δάνεια πληρώνοντας στο νόμισμα του άλλου αντισυμβαλλόμενου. Με τη μέθοδο αυτή επιδιώκεται η προστασία ενός ξένου επενδυτή από τις διακυμάνσεις των ισοτιμιών και των επιτοκίων.