Τι είναι Aggregate Demand (AD);

Στον οικονομικό τομέα, τι σημαίνει ο όρος Aggregate Demand (AD);

Απαντήσεις

Aggregate Demand είναι η συνολική ζήτηση.

Είναι το ποσό της ζήτησης για τρέχοντα αγαθά και υπηρεσίες από όλους μαζί τους αγοραστικούς κλάδους της οικονομίας: νοικοκυριά, επιχειρήσεις, κυβέρνηση και αλλοδαπούς αγοραστές. Αναλυτικά, αποτελείται από τέσσερα συστατικά: δαπάνη καταναλωτών (consumer spending, C), επένδυση (investment, I), δαπάνη κυβέρνησης (government spending, G) και δαπάνη για εξαγωγές (expenditure on export, X) μείον κάθε δαπάνη για εισαγωγές αγαθών και υπηρεσιών (expenditure on imports of goods and services, M). Επόμενα, η συνολική ζήτηση (AD) εξάγεται από τον τύπο AD = C + I + G +X – M. Η καμπύλη συνολικής ζήτησης (aggregate demand curve) μετρά τη ζήτηση για το συνολικό προϊόν σε κάθε αξία του συνολικού επιπέδου των τιμών.