Σε ένα χιονοδρομικό κέντρο τι ισχύει για το σκι εκτός πίστας;

Κατηγορίες:

Απαντήσεις

Εκτός από το καθήκον του Κέντρου να ενημερώνει σχετικά με το μετεωρολογικό δελτίο, το σκι εκτός πίστας πραγματοποιείται με αποκλειστική ευθύνη των ιδίων των χιονοδρόμων, των δασκάλων ή των οδηγών.

Σε περίπτωση ατυχήματος δεν υπάρχει καμία ασφαλιστική κάλυψη. Καλό είναι όποιος επιθυμεί να κάνει ορειβατικό ή αλπικό σκι να ενημερώνει προηγουμένως τη διεύθυνση του κέντρου για λόγους ασφαλείας.