Που πετάμε τις παλιές μπαταρίες;

Κατηγορίες:

Απαντήσεις

Τις μικρές μπαταρίες από τα ρολόγια μας, και τις μικρές συσκευές, τις πετάμε στους κάδους ανακύκλωσης που βρίσκονται στα καταστήματα Γερμανός, Wind, super market κλπ.

Τις μπαταρίες από τα UPS, τις μοτοσυκλέτες και τα αυτοκίνητα μας, τις πηγαίνουμε σε κάποιον ηλεκτρολόγο αυτοκινήτου.

Σκεφτείτε μόνο πως οι ουσίες που περιέχει μια μικρή μπαταρία (όπως αυτές που έχουν τα ρολόγια μας ή οι φωτογραφικές μας μηχανές) είναι ικανές να ρυπάνουν 1 κυβικό μέτρο χώμα ή 400 κυβικά μέτρα νερό!!