Που φοριέται το ρολόι;

Κατηγορίες:

Απαντήσεις

Το ρολόι χειρός φοριέται στον αριστερό καρπό κυρίως για πρακτικούς λόγους. Ο κυριότερος λόγος είναι πως αν το φορούσαμε στο χέρι με το οποίο κάνουμε τις περισσότερες δουλειές (δεξί) θα κινδύνευε να χτυπηθεί/χαλάσει πιο εύκολα. Έτσι η πλειοψηφία των ανθρώπων που χρησιμοποιεί περισσότερο το δεξί χέρι, προτιμούν να το έχουν όσο το δυνατόν πιο ελεύθερο.

Παρ' όλα αυτά, ούτε οι αριστερόχειρες το φορούν στο δεξί, γιατί η παράδοση υπερισχύει.