Πως να μαγειρέψω μακαρόνια στο φούρνο με τυρί;

Απαντήσεις

Μακαρόνια στο φούρνο με τυρί

Υλικά

Για 2-4 άτομα

1/2 φλιτζάνι τσαγιού τριμμένο πεκορίνο ή κεφαλοτύρι
250  γραμμάρια κασέρι
αλάτι
πιπέρι
1/2 κιλό ζυμαρικά τύπου φιογκάκι ή ζυμαρικό της επιλογής σας
150 γραμμάρια λιωμένο βούτυρο

Εκτέλεση

Σε μια κατσαρόλα βράζουμε το μακαρονάκι σε αλατισμένο νερό για 8 λεπτά και το στραγγίζουμε. Στη συνέχεια ρίχνουμε το μισό πεκορίνο, το πιπέρι, το βούτυρο και ανακατεύουμε.

Έπειτα προσθέτουμε το 1/3 από το μακαρονάκι σε βουτυρωμένο ταψί.

Ρίχνουμε το μισό κασέρι κομμένο σε κύβους. Συνεχίζουμε με δεύτερη στρώση μακαρονάκι, μια δεύτερη κασέρι, μια τελευταία στρώση μακαρονάκι.

Πασπαλίζουμε με το υπόλοιπο πεκορίνο και σκορπίζουμε στην επιφάνεια μερικά κομματάκια βούτυρο.

Ψήνουμε στους 180 βαθμούς με αντιστάσεις (πάνω – κάτω) μέχρι να ροδίσει, περίπου 15 λεπτά.

Απαιτούμενος χρόνος: 25 λεπτά

sidagi.gr