Πως λέγονταν οι μήνες στην Αρχαία Ελλάδα (ονομασίες);

Απαντήσεις

Οι ονομασίες από τους μήνες της Αρχαίας Ελλάδας και οι αντιστοιχίες τους με τους σημερινούς

Εκατομβαίων       (30 ημέρες)        16 Ιουλίου - 15 Αυγούστου
Μεταγειτνιών      (29 ημέρες)        16 Αυγούστου - 15 Σεπτεμβρίου
Βοηοδρομιών       (30 ημέρες)        16 Σεπτεμβρίου - 15 Οκτωβρίου
Πυανεψιών          (29 ημέρες)        16 Οκτωβρίου - 15 Νοεμβρίου
Μαιμακτηριών    (30 ημέρες)        16 Νοεμβρίου - 15 Δεκεμβρίου
Ποσειδεών          (29 ημέρες)        16 Δεκεμβρίου - 15 Ιανουαρίου
Γαμηλιών            (30 ημέρες)        16 Ιανουαρίου - 15 Φεβρουαρίου
Ανθεστηριών      (29 ημέρες)        16 Φεβρουαρίου - 15 Μαρτίου
Ελαφηβολιών     (30 ημέρες)        16 Μαρτίου - 15 Απριλίου
Μουνιχιών          (29 ημέρες)        16 Απριλίου - 15 Μαϊου
Θαργηλιών         (30 ημέρες)        16 Μαϊου - 15 Ιουνίου
Σκιροφοριών      (29 ημέρες)        16 Ιουνίου - 15 Ιουλίου