Πώς δημιουργείται ένα περιοδοντικό απόστημα;

Κατηγορίες:

Απαντήσεις

Στην περιοδοντίτιδα (που είναι η εξέλιξη της ουλίτιδας) τα μικρόβια διέρχονται μέσα στα ούλα και προχωρούν όλο και πιο βαθιά αποκολλώντας τα ούλα από το δόντι και καταστρέφοντας το κόκαλο που περιβάλει την ρίζα του δοντιού. Δημιουργείται έτσι ένας χώρος σαν τσέπη μεταξύ των ούλων και της ρίζας του δοντιού που λέγεται θύλακος.

Ο χώρος αυτός είναι γεμάτος από νεκρά και ζωντανά μικρόβια, αμυντικά κύτταρα του οργανισμού που προσπαθούν να τα καταστρέψουν, υπολείμματα τροφών κλπ. τα οποία σχηματίζουν το πύον.

Όταν το στόμιο του θυλάκου προς το στόμα για κάποιο λόγο αποφραχτεί (τροφή, πέτρα κ.α.), το πύον που δημιουργείται δεν μπορεί να εξέλθει στο στόμα, συγκεντρώνεται μέσα στον θύλακο και έτσι δημιουργείται το απόστημα.