Πως διαδόθηκε το πούρο στην Ευρώπη;

Κατηγορίες:

Απαντήσεις

Στις αρχές του 17ου αιώνα κάνουν την εμφάνισή τους οι πρώτες οργανωμένες φυτείες καπνού στην Κούβα, κατά μήκος του ποταμού Alemandares. Μέχρι τα μέσα του 1800, ο καπνός είχε αντικαταστήσει επάξια τον καφέ ως η Νο 1 εξαγωγική δραστηριότητα του νησιού. Σε αυτό βοήθησε φυσικά και η βρετανική κυριαρχία της Κούβας το 1763: παρόλο που κράτησε μόλις έναν χρόνο, ήταν φαίνεται αρκετός ο καιρός για να ανοίξει τον δρόμο προς την ιδιαίτερα ανθηρή και μεγάλη ευρωπαϊκή αγορά.

Τα πούρα εγκαθιδρύθηκαν έτσι στις ευρωπαϊκές συνειδήσεις και η παραγωγή τους δεν άργησε να μεταφερθεί στην Ισπανία, τη χώρα που παρασκεύασε το πούρο στη μορφή που το ξέρουμε σήμερα...