Πόπη Χριστοδούλου βιογραφία

Βιογραφικό σημείωμα της ελληνίδας ηθοποιού Πόπης Χριστοδούλου.

Κατηγορίες:

Απαντήσεις

Η Πόπη Χριστοδούλου γεννήθηκε στον Πειραιά και είναι ηθοποιός. Τελείωσε τη Δραματική Σχολή Πειραϊκού Συνδέσμου. Έχει κάνει μαθήματα φωνητικής-ορθοφωνίας-θεωρίας μουσικής-σολφέζ και ελαφρό τραγούδι για τρία χρόνια στο κεντρικό ωδείο του Κώστα Κλάβα. Υπήρξε μέλος στη μουσικοχορευτική ομάδα «Πειραματάνθρωποι» (διδασκαλία Μαίρη Δαλάκου).

Εργάστηκε για δύο χρόνια ως θεατρικός σύμβουλος σε επιδοτούμενα προγράμματα για παιδιά του απόδημου ελληνισμού. Έχει δουλέψει επαγγελματικά στο τραγούδι για 8 χρόνια σε μουσικές σκηνές στην Αθήνα, την επαρχία και το εξωτερικό. Διδάσκει εδώ και 5 χρόνια θεατρική αγωγή σε δημοτικά σχολεία.

Στη τηλεόραση εμφανίστηκε σε αρκετές τηλεοπτικές σειρές, συμπεριλαμβανομένων: στο δεύτερο επεισόδιο της κωμικής σειράς του Mega "Στο παρά 5 (2005)", ως Ρίτσα/Μάρθα, και πιο πρόσφατα, στις κωμικές σειρές του Ant1 "Τρίχες (2014)" και "Καλές Δουλειές (2014)".

Στον κινηματογράφο εμφανίστηκε στις ταινίες "Η Νήσος (2009)" σε σκηνοθεσία Χρήστου Δήμα, "Μια Φορά Και Ένα Μωρό (2011)" σε σκηνοθεσία Νίκου Ζαπατίνα, και "Η Νήσος 2 (2011)", ως Πόπη, η σύζυγος του Νικήτα, σε σκηνοθεσία Αντώνη Αγγελόπουλου.

Η Πόπη, πήρε μέρος στις παραστάσεις:

  • «Φαύστα»
  • «Εκκλησιάζουσες»
  • «Το σακάκι που βελάζει»
  • «Ο Ματωμένος Γάμος»
  • «Το σπίτι της Μπερνάντα Άλμπα» (σκην. Ν.Φιλιππόπουλος)
  • «Νεφέλες» (σκην. Σ.Ευαγγελάτος)
  • «Τα δέντρα πεθαίνουν όρθια» (σκην. Γ.Τσιδήμης)
  • «Η Σταχτοπούτα» (σκην. Κ.Κόνιαρης)
  • «Δαναΐδες» (σκην. Π.Κωνσταντίνου)
  • «Έτσι απλά» (σκην. Π.Καποδίστριας)
  • «Ελένη» (σκην. Θ.Αθερίδης)
  • «Ένα αστέρι για τη Γη» (σκην. Π.Καποδίστριας)
  • «Φωνάζει ο κλέφτης» (σκην. Π.Φιλιππίδης)
  • «Ο Θεός και η Ψυχή σου» (σκην. Π.Καποδίστριας)
  • «Η κρεμάστρα»

Παράλληλα, συμμετείχε σε διαφημιστικά σποτ στην τηλεόραση και στο ραδιόφωνο στην Ελλάδα και την Κύπρο, καθώς και σε video clips. [periergos.gr]