Ποιο εύρημα αποτελεί το σπουδαιότερο δείγμα ιερογλυφικής γραφής από την Κρήτη;

Κατηγορίες:

Απαντήσεις

Το σπουδαιότερο δείγμα ιερογλυφικής γραφής από όλα τα αρχαιολογικά ευρύματα της Κρήτης, είναι ο Δίσκος της Φαιστού από τη Μινωική πόλη της Φαιστού στη νότια Κρήτη και χρονολογείται πιθανώς στον 17ο αιώνα π.Χ.. Αποτελεί ένα από τα γνωστότερα μυστήρια της αρχαιολογίας, αφού ο σκοπός της κατασκευής του και το νόημα των όσων αναγράφονται σε αυτόν παραμένουν άγνωστα.

Ο δίσκος ανακαλύφθηκε στις 3 Ιουνίου 1908 από τον Ιταλό αρχαιολόγο Λουΐτζι Περνιέ (Luigi Pernier) και φυλάσσεται σήμερα στο Αρχαιολογικό Μουσείο Ηρακλείου.

Διάβασε περισσότερα