Ποιες είναι οι κατηγορίες εμφιαλωμένων νερών;

Πόσες κατηγορίες εμφιαλωμένων νερών υπάρχουν και τι είναι η κάθε μία;

Απαντήσεις

  • Επιτραπέζιο νερό: Είναι πόσιμο προερχόμενο από γεώτρηση, λίμνη, ποτάμι κ.α., που εμφιαλώνεται συνήθως ύστερα από απολύμανση, ώστε να πληροί τα κριτήρια ασφαλείας. Επί της ουσίας η μόνη διαφορά μεταξύ του επιτραπέζιου νερού και του νερού βρύσης είναι ότι το επιτραέζιο νερό είναι συσκευασμένο, ενώ της βρύσης τρεχούμενο.
  • Νερό πηγής: Προέρχεται από πηγές μιας συγκεκριμένης περιοχής, της οποίας είθισται να παίρνει το όνομα. Έχει υπόγεια προέλευση, εμφιαλώνεται επιτόπου στην πηγή υδροληψίας και δεν υπόκειται σε απολύμανση. Τα φυσικοχημικά του χαρακτηριστικά συμφωνούν με εκείνα του κοινού πόσιμου νερού.
  • Φυσικό μεταλλικό νερό: Προέρχεται από υπόγεια νερά, έρχεται στην επιφάνεια είτε κατευθείαν από την πηγή είτε με άντληση και εμφιαλώνεται επιτόπου χωρίς καμία απολύτως επεξεργασία, κάτι που αποτελεί ποιοτικό πλεονέκτημα έναντι των νερών που υπόκεινται σε απολύμανση. Επιπλέον, υπερέχει σε περιεκτικότητα ανόργανων αλάτων, απαραίτητων για τον οργανισμό.
  • Ανθρακούχα εμφιαλωμένα νερά: Δεν αποτελούν ιδιαίτερη κατηγορία εμφιαλωμένων νερών, μπορεί δηλαδή το νερό να είναι επιτραπέζιο, πηγής ή μεταλλικό. Διαφέρουν όμως από αυτά διότι περιέχουν μεγάλες ποσότητες διοξειδίου του άνθρακα, προερχόμενου είτε κατευθείαν από την πηγή είτε έχοντας προστεθεί τεχνητά κατά την εμφιάλωση. Στην περίπτωση που στο νερό αυτό προστεθεί όξινο ανθρακικό νάτριο, τότε χαρακτηρίζεται ως «σόδα».

    Προσοχή! Απαγορεύεται η αναγραφή ση φιάλη ισχυρισμών που αποδίδουν στο εμφιαλωμένο νερό ξεχωριστές ιδιότητες ή θεραπευτικές ενδείξεις, καθώς και δηλώσεις του τύπου «θεραπευτικό», «ιαματικό», «φυσικό» κ.α.