Ποιες είναι οι διαστάσεις γηπέδου μπάσκετ;

Κατηγορίες:

Απαντήσεις

Για όλα τα γήπεδα μπάσκετ όπου διεξάγονται επίσημες διοργανώσεις από την F.I.B.A., οι διαστάσεις των γραμμών του αγωνιστικού χώρου, θα πρέπει να είναι 28 μέτρα μήκος και 15 μέτρα πλάτος, μετρημένες από την εσωτερική πλευρά των ορίων του γηπέδου.

Για όλες τις άλλες διοργανώσεις, το αρμόδιο μέλος της F.I.B.A., όπως η Επιτροπή Ζώνης ή η Εθνική Ομοσπονδία, έχει την αρμοδιότητα να εγκρίνει προϋπάρχοντες αγωνιστικούς χώρους, όμως με ελάχιστες διαστάσεις 26 μέτρων μήκους και 14 μέτρων πλάτους.

Διάβασε περισσότερα