Ποια είναι η υπόθεση της ταινίας "The Wing or The Thigh? (1976)";

"L'aile ou la cuisse (1976)" υπόθεση;

Απαντήσεις

Ο Charles Duchemin (Louis de Funès) είναι ένας γκουρμέ εκδότης ενός διεθνώς γνωστού οδηγού εστιατορίων. Αφού διορίστηκε στο Académie française, ο Duchemin αποφασίζει να αποσυρθεί ως κριτικός εστιατορίου και εκπαιδεύει τον γιο του Gérard (Coluche) για να συνεχίσει την οικογενειακή επιχείρηση. Το κακό είναι ότι ο Gérard Duchemin ενδιαφέρεται περισσότερο για το αληθινό του πάθος - το τσίρκο - παρά την υψηλή κουζίνα. Σύντομα, όμως, τα σχέδια του Charles για συνταξιοδότηση περιπλέκονται με την άφιξη του Jacques Tricatel (Julien Guiomar), ιδιοκτήτη μιας αλυσίδας φαστ-φουντ. Φοβούμενος για το μέλλον της υψηλής κουζίνας, ο Charles και ο γιος του προσπαθούν να καταστρέψουν την εταιρεία του Tricatel με όποιο τρόπο μπορούν. Αυτή η ταινία είναι μια αλληγορία του ανταγωνισμού μεταξύ του πολιτισμού των ΗΠΑ και του γαλλικού πολιτισμού, όπως το είδαν οι Γάλλοι στη δεκαετία του '70.

periergos.gr

The Wing or The Thigh? (1976)