Ποια είναι η υπόθεση της ταινίας "Red Joan (2018)";

"Η Κόκκινη Τζόαν (2018)" υπόθεση;

Απαντήσεις

H Τζόαν (Τζούντι Ντεντς) είναι μια ηλικιωμένη και φιλήσυχη συνταξιούχος, υπεράνω πάσης υποψίας, όταν συλλαμβάνεται από τις βρετανικές μυστικές υπηρεσίες με την κατηγορία της εσχάτης προδοσίας για την αποκάλυψη κρατικών μυστικών - το κλειδί της ατομικής βόμβας - στην πάλαι ποτέ Σοβιετική Ενωση. Καλείται, λοιπόν, να αποκαλύψει στην αστυνομία την εξαιρετικά περιπετειώδη ζωή της και να απολογηθεί για τον έρωτα της με έναν Σοβιετικό κατάσκοπο. Η αφήγηση μιας ολόκληρης ζωής, τόσο πολυτάραχης που καθηλώνει τον θεατή.

Το φιλμ είναι βιογραφικό και βασίζεται στην ζωή της Melita Norwood (1912-2005), μιας Βρετανίδας, που λίγο πριν τα 80 της αποκαλύφθηκε ότι στην διάρκεια του Β’ Παγκοσμίου Πολέμου υπήρξε πράκτορας της KGB, δίνοντας ουσιαστικά την τεχνογνωσία για την δημιουργία της ατομικής βόμβας στους Ρώσους.

Red Joan (2018)