Ποια είναι η υπόθεση της ταινίας "October Sky (1999)";

"Όνειρα του ουρανού (1999)" υπόθεση;

Απαντήσεις

Τον Οκτώβριο του 1957, η είδηση για την εκτόξευση του Σπούτνικ 1 από την Σοβιετική Ένωση φθάνει στην πόλη Coalwood της Δυτικής Βιρτζίνια, όπου οι περισσότεροι κάτοικοι εκεί εργάζονται στα ανθρακωρυχεία. Καθώς οι κάτοικοι συγκεντρώνονται στην ύπαιθρο για να δουν την δορυφορική τροχιά του Σπούτνικ 1 στον ουρανό, ο Homer Hickam εμπνέεται να κατασκευάσει τις δικές του ρουκέτες για να ξεφύγει από την πόλη του Coalwood. Η οικογένειά του και οι συμμαθητές του δεν είναι υπέρ του, ειδικά ο πατέρας του John, που είναι και ο επιθεωρητής των ορυχείων και θέλει τον Homer μαζί του στα ορυχεία.

Ο Homer συνεργάζεται με τον κοινωνικά ανάρμοστο μαθητή Quentin Wilson, ο οποίος έχει ένα ενδιαφέρον για την αεροδιαστημική μηχανική, με την υποστήριξη των φίλων του Roy Lee Cooke και Sherman O'Dell, καθώς και του δασκάλου της επιστήμης στο Big Creek High School, Μις Freida J. Riley, και μαζί οι τέσσερις τους κατασκευάζουν μικρές ρουκέτες. Ενώ οι πρώτες τους εκτοξεύσεις αποτυγχάνουν, πειραματίζονται με νέα καύσιμα και σχέδια και τελικά επιτυγχάνουν. Στη συνέχεια, τα αγόρια συνελήφθησαν και κατηγορούνται, μετά από δημοσίευμα μιας ιστορίας της τοπικής εφημερίδας για μια πυρκαγιά που προκλήθηκε από έναν από τους πειραματικούς "αδέσποτους" πυραύλους των αγοριών.

periergos.gr

October Sky (1999)