Ποια είναι η υπόθεση της ταινίας "My Best Friend's Wedding (1997)";

"Ο γάμος του καλύτερού μου φίλου (1997)" υπόθεση;

Απαντήσεις

Η Τζούλιαν Πότερ, μια 27χρονη κριτικός φαγητού από τη Νέα Υόρκη, λαμβάνει ένα τηλεφώνημα από τον κολλητό της φίλο Μάικλ Ο' Νιλ. Στο κολέγιο, οι δύο φίλοι είχαν κάνει συμφωνία ότι αν κανένας τους μέχρι τα 28 τους χρόνια δεν είχε παντρευτεί, θα παντρεύονταν μεταξύ τους. Τέσσερις ημέρες πριν κλείσει τα 28, ο Μάικλ της λέει ότι πρόκειται να παντρευτεί την Κίμπερλυ Γουάλας, μια 20χρονη φοιτήτρια στο πανεπιστήμιο του Σικάγο, που προέρχεται από πλούσια οικογένεια.

Τότε η Τζούλιαν θυμώνει που ο Μάικλ θα παντρευτεί κάποια που δεν του ταιριάζει και που ξέρει τόσο λίγο καιρό. Αντιλαμβάνεται ότι είναι ερωτευμένη με τον Μάικλ και κατευθύνεται προς το Σικάγο για να σαμποτάρει το γάμο. Μόλις φτάνει γνωρίζει την Κίμπερλυ, που της ζητά να γίνει παράνυμφος. Η Τζούλιαν χωρίς να το θέλει δέχεται και αρχίζει τις μηχανοραφίες. Πρώτη κίνηση είναι πάει με το ζεύγος σε μπαρ καραόκε αφού πρώτα ανακάλυψε ότι η Κίμπερλυ είναι φρικτή τραγουδίστρια. Δεύτερη κίνηση είναι να πείσει την Κίμπερλυ ότι ο Μάικλ δεν είναι χαρούμενος πραγματικά με την δουλειά του και πως θα μπορούσε να τον πείσει με τρόπο να πάει να εργαστεί στην εταιρία του πατέρα της, πράγμα που ο Μάικλ της έχει αποκλείσει βέβαια και είναι δεδομένο πως θα τον εξοργίσει. Η Τζούλιαν όμως πείθει την Κίμπερλυ να του το προτείνει στο τραπέζι που τρώνε το βράδυ οι 3 τους και εκείνος όντως θυμώνει γιατί δεν θέλει να παρατήσει τη δουλειά του και να πάει στον πεθερό του για να εργαστεί. Η Κίμπερλυ ζητά ταπεινά συγγνώμη που του το πρότεινε και τα βρίσκουν μπροστά στη Τζούλιαν, που βλέπει και αυτό το σχέδιο να ναυαγεί. Το επόμενο πρωί καταφθάνει στο ξενοδοχείο ο Τζώρτζ, ο κολλητός και εκδότης της Τζούλιαν τα τελευταία χρόνια. Η Τζούλιαν ζητά από τον γκέι φίλο της Τζορτζ να παραστήσει ότι είναι αρραβωνιασμένοι, ελπίζοντας να κάνει τον Μάικλ να ζηλέψει. Ο Τζώρτζ, πληθωρικός και τρελός, παριστάνει τον αρραβωνιαστικό της Τζούλιαν μπροστά σε όλους του συγγενείς της Κίμπερλυ και στον Μάικλ και ενώ τρώνε λέει ένα φανταστικό σενάριο , ότι γνώρισε και ερωτεύτηκε την Τζούλιαν σε μια ψυχιατρική κλινική και ύστερα της αφιερώνει και το τραγούδι I SAY A LITTLE PRAY FOR YOU μαζί με όλη την οικογένεια να τραγουδάει. Όταν η Τζούλιαν τον πηγαίνει στο αεροδρόμιο να φύγει, είναι νευριασμένη αλλά τον ρωτά τι πρέπει να κάνει με τον Μάικλ. Ο Τζώρτζ την συμβουλεύει να του πει πως τον αγαπάει και εκείνη ρωτάει πώς πιστεύει ότι θα αντιδράσει ο Μάικλ. Ο Τζώρτζ της απαντάει ότι θα διαλέξει την Κίμπερλυ και η Τζούλιαν θα κάνει αυτό για το οποίο πήγε από την αρχή... Θα παντρέψει τον καλύτερό της φίλο! Επιστρέφοντας στο αμάξι με τον Μάικλ, του ομολογεί πως ο Τζώρτζ δεν είναι αρραβωνιαστικός της αλλά τα είχαν παλιά και δεν μπορεί να αποδεχτεί πως χώρισαν και πως κανείς δεν μπορεί να συγκριθεί με τον άντρα - πρότυπο για εκείνη, τον ίδιο τον Μάικλ. Εκείνος παράλληλα της ομολογεί πως ζήλεψε όταν του είπε η Τζούλιαν πως θα παντρευόταν τον Τζώρτζ και της ζητά να πάνε βόλτα. Σε ένα μικρό καραβάκι, οι δύο φίλοι λένε πως ίσως να είναι η τελευταία φορά που μένουν μόνοι και ο Μάικλ τραγουδάει στην Τζούλιαν το αγαπημένο τους κομμάτι ενώ χορεύουν αγκαλιασμένοι.

περισσότερα...

My Best Friend's Wedding (1997)