Ποια είναι η υπόθεση της ταινίας "The Jackal (1997)";

"Το τσακάλι (1997)" υπόθεση;

Απαντήσεις

Περιπέτεια, που αποτέλεσε το απόλυτο blockbuster το 1997, οπότε και προβλήθηκε. Το 'Τσακάλι' είναι το κωδικό όνομα ενός διαβόητου επαγγελματία εκτελεστή που αναλαμβάνει ως επόμενη αποστολή του, τη δολοφονία του αρχηγού του FBI. Ο μόνος που μπορεί να τον αναγνωρίσει είναι ένας έγκλειστος στις φυλακές τρομοκράτης του ΙΡΑ και αυτόν επιστρατεύουν οι μυστικές υπηρεσίες στις ΗΠΑ για να τους οδηγήσει στα ίχνη του 'Τσακαλιού'...

Η αληθινή ιστορία του επαγγελματία εκτελεστή, 'Τσακάλι', έγινε πρώτα μυθιστόρημα, το οποίο αποτέλεσε και μεγάλο μπεστ-σέλερ, όταν κυκλοφόρησε στις αρχές της δεκαετίας του '70 και κατόπιν μεταφέρθηκε στη μεγάλη οθόνη το 1973, με την υπογραφή του θρυλικού Φρεντ Τσίνεμαν ('Το Τρένο θα Σφυρίξει Τρεις Φορές', 'Οσο Υπάρχουν Aνθρωποι'). Ο Τσίνεμαν αντέδρασε σθεναρά στην πρόθεση των παραγωγών να πραγματοποιήσουν το ριμέικ της υπερεπιτυχημένης του ταινίας, ωστόσο δεν κατάφερε να το αποτρέψει. Ευτυχώς για τους φανατικούς σινεφίλ, καθώς η αγωνιώδης αυτή περιπέτεια διαθέτει ένα έξοχο καστ με τους Ρίτσαρντ Γκιρ, Μπρους Γουίλις και Σίντνεϊ Πουατιέ να πείθουν απόλυτα στους πρωταγωνιστικούς ρόλους.

The Jackal (1997)