Ποια είναι η υπόθεση της ταινίας "Heavenly Creatures (1994)";

"Ουράνια πλάσματα (1994)" υπόθεση;

Απαντήσεις

Αυστραλία, Νέα Ζηλανδία, 1952. H 14χρονη Pauline Parker (Lynskey) - ένα κορίτσι από οικογένεια εργατικής τάξης - γνωρίζει την 13χρονη Juliet Hulme (Winslet) - ένα κορίτσι από μια εύπορη αγγλική οικογένεια - όταν η Juliet μεταφέρεται στο σχολείο του Pauline. Έρχονται κοντά από ένα κοινό ιστορικό σοβαρής παιδικής νόσου και με την πάροδο του χρόνου αναπτύσσουν μια έντονη φιλία. Η Pauline θαυμάζει την αλαζονεία και την ομορφιά της Juliet. Μαζί ζωγραφίζουν, γράφουν ιστορίες, κάνουν ειδώλα από πλαστελίνη και τελικά δημιουργούν το δικό τους φανταστικό βασίλειο που ονομάζεται Borovnia. Είναι το σκηνικό των μυθιστορημάτων περιπέτειας που γράφουν μαζί, τα οποία ελπίζουν κάποτε να δημοσιευθούν και να γίνουν ταινίες στο Χόλιγουντ. Με την πάροδο του χρόνου όλο αυτό αρχίζει να είναι τόσο πραγματικό για τα δυο κορίτσια όσο κι ο πραγματικός κόσμος.

Σύντομα όμως οι γονείς τους ενοχλούνται από τη σχέση που έχουν αναπτύξει οι δύο κοπέλες και απειλούν να κρατήσουν μακριά τη μία από την άλλη. Σαν απάντηση, τα κορίτσια αποφασίζουν να παραμείνουν ενωμένα, καταστρώνοντας ένα μυστικό σχέδιο που θα οδηγήσει σε σοκαριστικές εξελίξεις...

periergos.gr

Heavenly Creatures (1994)