Ποια είναι η υπόθεση της ταινίας "Dying of the Light (2014)";

Απαντήσεις

Ο Ίβαν Λέικ είναι ένας πράκτορας της ΣΙΑ που εξαναγκάζεται να βγει στη σύνταξη, μετά από κάποια σημάδια εμφάνισης πρόωρης άνοιας. Το πρόβλημα αυτό στην υγεία του συμπίπτει χρονικά με την ανακάλυψη ότι ο πρώην βασανιστής του, ο τζιχαντιστής Μοχάμεντ Μπανίρ, δεν είναι νεκρός όπως πολλοί νόμιζαν, αντιθέτως ζει και λαμβάνει μια πειραματική ιατρική θεραπεία. Η ακριβής τοποθεσία όπου βρίσκεται είναι άγνωστη. Με τη βοήθεια ενός νεαρού προστατευόμενου του στην υπηρεσία, ο Λέικ θα προσπαθήσει να εντοπίσει τον Μπανίρ. Η έρευνά τους αρχικά θα τους οδηγήσει από το Βουκουρέστι στη Μομπάσα, όπου μεταμφιεσμένος σε γιατρό, θα αντιμετωπίσει τον άνθρωπο που τον έχει στοιχειώσει. [cine.gr]