Ποια είναι η προτεινόμενη ρύθμιση θερμοστάτη για ηλιακό θερμοσίφωνα;

Κατηγορίες:

Απαντήσεις

Καταρχήν δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι η σύνδεση της ηλεκτρικής αντίστασης και του θερμοστάτη ασφαλείας ενός ηλιακού πρέπει να γίνονται σύμφωνα με τους ισχύοντες τυπικούς κανόνες αφαλείας και πάντα από ηλεκτρολόγους που έχουν άδεια εξασκήσεως επαγγέλματος.

Ο θερμοστάτης είναι συνήθως ρυθμισμένος στους 60 βαθμούς Κελσίου. Ωστόσο η προτεινόμενη ρύθμιση θερμοκρασίας είναι οι 75 βαθμοί Κελσίου.

Προσοχή: Μην ανάβετε την αντίσταση ΠΟΤΕ με άδειο boiler!