Ποια είναι η πιο θανατηφόρα τσούχτρα του κόσμου;

Πως ονομάζεται και σε ποια χώρα του κόσμου ζει η πιο δηλητηριώδης μέδουσα του κόσμου;

Κατηγορίες:

Απαντήσεις

Η πιο θνατηφόρα τσούχτρα είναι η μικροσκοπική Irukandji.

Το συγκεκριμένο είδος τσούχτρας μπορείς να το συναντήσεις κυρίως στις ακτές της Βόρειας Αυστραλίας και τη Φλόριντα. Θεωρείται ως ένα από τα πιο επικίνδυνα είδη που υπάρχουν στο πλανήτη άσχετα με το μέγεθός της, το δηλητήριο τους είναι 100 φορές πιο ισχυρό από αυτό της κόμπρας και 1.000 πιο ισχυρό από αυτό της ταραντούλας.

Το τσίμπημά τους δεν γίνεται άμεσα αντιληπτό λόγω του μικροσκοπικού τους μεγέθους, ωστόσο 30 λεπτά αργότερα εμφανίζονται τα πρώτα συμπτώματα, όπως ναυτία, ισχυροί πονοκέφαλοι και πόνος. Χωρίς άμεση γιατρική βοήθεια το θύμα μπορεί να χάσει τη ζωή του από αυξημένη πίεση αίματος, ταχυκαρδία και ανακοπή.

Irukandji