Ποια είναι η διαδικασία γνωστοποίησης γάμου (2013);

Κατηγορίες:

Απαντήσεις

Μετά την έκδοση της άδειας γάμου το ζευγάρι επισκέπτεται το γραφείο του συμβολαιογράφου της επιλογής του, προσκομίζοντας:

• Άδεια Γάμου και αγγελία γάμου,
• Τα Βιβλιάρια Υγείας ή άλλα αποδεικτικά των ΑΜΚΑ,
• Αποδεικτικά ΑΦΜ.

Ο συμβολαιογράφος :

• Πιστοποιεί την ορθότητα των στοιχείων ΑΦΜ/ΑΜΚΑ.
• Συντάσσει Πράξη Εμφάνισης και Δήλωσης
• Καταχωρεί τα στοιχεία των μελλόνυμφων στο Σύστημα
• Θεωρεί την Άδεια Γάμου με την ένδειξη καταχωρήθηκε.

Εν συνεχεία, το ζευγάρι προσκομίζει στον Θρησκευτικό λειτουργό ή στο Δημοτικό κατάστημα την πράξη Εμφάνισης και Δήλωσης και τη Θεωρημένη άδεια γάμου και λαμβάνει πιστοποιητικό τέλεσης γάμου μετά την τελετή.

Διαδικασία γνωστοποίησης Συμφώνου Συμβίωσης
Κατά τη σύνταξη του συμφώνου συμβίωσης ο συμβολαιογράφος καταχωρεί τα υποχρεωτικά προσκομιζόμενα στοιχεία ΑΦΜ/ΑΜΚΑ των συμβαλλομένων στο σύστημα και κάνει υποχρεωτικά αναφορά στον αριθμό καταχώρησης στο σύστημα Αριάδνη.