Περικλής Κασσανδρινός βιογραφία

Βιογραφικό σημείωμα του έλληνα ηθοποιού Περικλή Κασσανδρινού.

Κατηγορίες:

Απαντήσεις

O Περικλής Κασσανδρινός, ο μυστηριώδης Χρήστος από τα «Μυστικά της Εδέμ», γεννήθηκε και μεγάλωσε στο Βόλο. Από μικρός ήθελε να γίνει ηθοποιός, όμως για χάρη των γονιών του, που ήθελαν ο γιος τους να πάει στο Πανεπιστήμιο, μπήκε στη Γυμναστική Ακαδημία.  Στη διάρκεια των σπουδών του δούλεψε ως μπάρμαν και ως μοντέλο σε διαφημίσεις. Παράλληλα σπούδασε υποκριτική και ήξερε ότι αυτό θα ήταν το επάγγελμα που θα ακολουθούσε. Είναι απόφοιτος της Δραματικής Σχολής της Μαίρης Βογιατζή-Τράγκα (1993), και έχει παρακολουθήσει σεμινάρια υποκριτικής στη Δραματική Σχολή του σκηνοθέτη Milton Katselas, στο Playhouse, Beverly Hills, Los Angeles (2006).

Έχει εμφανιστεί σε πολλές τηλεοπτικές σειρές, συμπεριλαμβανομένων: στη κωμική σειρά του Mega "Το κόκκινο δωμάτιο (2006)", ως Αποστόλης, στη κοινωνική σειρά του Mega "Τα μυστικά της Εδέμ (2008)" ως Χρήστος, και πιο πρόσφατα, στη κοινωνική σειρά του Mega "Δικαίωση (2014)" ως Μάριος, και στη δραματική σειρά του Star "Όρκος Σιωπής (2014)" ως Μιχάλης.

Στο κινηματογράφο έπαιξε το αγόρι Α', στη κωμωδία "Γυναίκες Δηλητήριο (1993)", σε σκηνοθεσία Νίκος Ζερβός. [periergos.gr]