Περικλής Αλμπάνης βιογραφία

Βιογραφικό σημείωμα:

Κατηγορίες:

Απαντήσεις

Ο Περικλής Αλμπάνης γεννήθηκε στην Μεσσηνία και είναι ηθοποιός. Είναι γνωστός από τους ρόλους του ως ο "γιατρός" στην αγαπημένη διαχρονική κωμική σειρά των Δημήτρη Παπακωνσταντή και Ανδρέα Ρήγα "Οι Απαράδεκτοι (1991-1993)", και ως ο μπάτλερ (Ιούλιος) της Θείας του Ζάχου Δόγκανου από το "Εκείνες Και Εγώ (1996)". Πρόσφατες συμμετοχές του σε τηλεοπτικές σειρές είναι ως ο πατέρας του Μήτσου στο "Με λένε Βαγγέλη (2011-2012)", και ως Διονύσης στην κωμική σειρά "Οι Συμμαθητές (2014-2015)".

Ξεκίνησε την καριέρα του στις αρχές της δεκαετία του '80, όπου έπαιζε ερασιτεχνικά σε παραστάσεις της Μεσσηνίας. Η αναγνώριση του ήρθε στις αρχές του '90, όταν έπαιξε σε μια παραγωγή του ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ.Κ που παρουσιάστηκε στο Λυκαβηττό, και εκεί, τον ανακάλυψε η Αλίκη Βουγιουκλάκη, και κάπου εκεί άρχισε η "περιπέτεια" του στην Αθήνα δίπλα στην τεράστια Ελληνίδα ηθοποιό. [periergos.gr]

Μεσσηνίας