Νίκος Νίκας Βιογραφία

Βιογραφικό σημείωμα του έλληνα ηθοποιού Νίκου Νίκα.

Κατηγορίες:

Απαντήσεις

Ο Νίκος Νίκας γεννήθηκε στην Αθήνα, και είναι ηθοποιός. Είναι απόφοιτος της Δραματικής Σχολής Αθηνών «Γ.Θεοδοσιάδης» και της Φιλοσοφικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών.

Στην τηλεόραση συμμετείχε στις σειρές "Ο χήρος η χήρα και τα χειρότερα (1993)" στον ΑΝΤ1, "Κάπου σε ξέρω (2001)" στο Mega, και, "Μαύρα μεσάνυχτα (2008)" στο Mega, καθώς και σε αυτοτελή επεισόδια των σειρών "Κόκκινος κύκλος (2000-2001)" στον Alpha, "10η εντολή (2006-2007)" στον Alpha, και, "Ο 3ος νόμος (2010)" στο Mega.

Στον κινηματογράφο τον είδαμε στις μεγάλου μήκους ταινίες "Τα παιδιά του ονείρου (1992)" σε σκηνοθεσία Πάνου Γλυκοφρύδη, και, "Μικρές εξεγέρσεις (2009)" σε σκηνοθεσία Κυριάκου Κατζουράκη.

Στο θέατρο έπαιξε στις παραστάσεις:

  • Ο Φίλος μου ο Χίτλερ (σκην. Α. Τομπούλη)
  • Ριχάρδος ο Τρίτος (σκην. Φ Μακρής)
  • Μέχρι ο Έρωτας (σκην. Α. Καραγιαννοπούλου)
  • Προδοσία (σκην. Μ. Αδαμάκη)
  • Απόψε η Μουσική (σκην. Θ. Γράμψας)
  • Το Τραγούδι της Εύας (σκην. Γ. Λαζάνης, Γ. Μόρτζος)
  • Αριστοφάνης στο Θέατρο Τέχνης (σκην.επιμέλεια: Γ. Λαζάνης, Κ. Καπελώνης, Θ. Γράμψας )
  • Προσωπική Συμφωνία (σκην. Α. Καραγιαννοπούλου)
  • Οιδίπους επί Κολωνώ (σκην. Μ. Κουγιουμτζής)
  • Μεγάλο και Μικρό (σκην. Θ. Γράμψας)
  • Πέρσες (σκην. επιμέλεια Γ .Λαζάνης, Μ. Κουγιουμτζής
  • Λευκές Νύχτες και Ρίγος (σκην. Φ. Μακρής)
  • Σαλόνικα (σκην. Γ. Ιορδανίδης)
  • Το Τέλος του Καρναβαλιού (σκην. Β Παπαβασιλείου)
  • Φιλοκτήτης ( σκην. Παντ. Παπαδόπουλος)
  • Λαβδακίδαι (σκην. Στ. Τσακίρης)
  • Βασιλιάς Ροδολίνος (σκην. Τ.Μουδατσάκις)
  • Μπαρ των Αγγέλων (σκην. Γ. Θεοδοσιάδης)
  • Οργισμένα Νιάτα (σκην. Γ. Θεοδοσιάδης)
  • 900 Ονεόντα (σκην. Γ. Θεοδοσιάδης)
  • Μπέντ (σκην. Γ. Θεοδοσιάδης)

periergos.gr