Μελισσάνθη Μάχουτ Βιογραφία

Βιογραφικό σημείωμα της ελληνίδας ηθοποιού Μελισσάνθης Μάχουτ.

Κατηγορίες:

Απαντήσεις

Η Μελισσάνθη Μάχουτ είναι ελληνίδα ηθοποιός. Είναι απόφοιτη της Δραματικής Σχολής του Εθνικού Θεάτρου το 2009 ενώ είναι κάτοχος BA ( Hons) στην υποκριτική από την Royal Academy of Dramatic Arts (RADA) από την οποία αποφοίτησε το 2012.

Έχει συμμετάσχει σε παραστάσεις σε θέατρα όπως το «King’sHead» και το «GlobeTheatre». Η «Πνιγμονή» στον Πολύχωρο «Vault» αποτελεί ουσιαστικά την πρώτη της συμμετοχή σε παράσταση επί ελληνικού εδάφους.

Στον κινηματογράφο έπαιξε στις μεγάλου μήκους ταινίες "Ψυχραιμία (2007)" και "Artherapy (2010)" σε σκηνοθεσία Νίκου Περράκη, "In Transit (2014)" σε σκηνοθεσία Marius Smuts, και "Νοτιάς (2016)" σε σκηνοθεσία Τάσου Μπουλμέτη, καθώς και στη μικρού μήκου ταινία "Blue Train (2014)" σε σκηνοθεσία Μανώλη Μαυρή.

periergos.gr