Μελέτης Ηλίας βιογραφία

Βιογραφικό σημείωμα του έλληνα ηθοποιού Μελέτη Ηλία.

Κατηγορίες:

Απαντήσεις

Ο Μελέτης Ηλίας γεννήθηκε στις 2 Μαρτίου του 1980 στην Αθήνα, και είναι ηθοποιός.

Ο Μελέτης, από μικρό παιδί, δεν ήθελε να γίνει ηθοποιός. Δεν υπήρχε το «μικρόβιο», ούτε μέσα του, ούτε στην οικογένεια. Στα 18 του, είδε τυχαία το «Καημένε μου Μάρικ», σε σκηνοθεσία Διαγόρα Χρονόπουλου, και τότε το συνειδητοποίησε. Σπούδασε στην Δραματική Σχολή Θεάτρου Τέχνης (1999-2002).

Το 2007, έκανε το τηλεοπτικό του ντεμπούτο, ως Γιώργος Λέφας, στην κοινωνική σειρά του Alpha "Το 10". Έγινε γνωστός στο ευρύ κοινό τo 2014, όταν έπαιξε ως Σάββας Τριανταφύλλου, στην κωμική σειρά του Alpha "Το Σόι Σου", ενώ το 2015, το είδαμε ως Γκέοργκ, στο επεισόδιο με τίτλο «Θηρίο», της σειράς θρίλερ του Alpha "10η Eντολή".

Στον κινηματογράφο έπιαξε στην ταινία μικρού μήκους "Τα Φαντάσματα".

[periergos.gr]