Μέισι Ουίλιαμς (Maisie Williams) βιογραφία

Βιογραφικό σημείωμα της αγγλίδας ηθοποιού Μέισι Ουίλιαμς (Maisie Williams).

Κατηγορίες:

Απαντήσεις

Η Μέισι Ουίλιαμς (Maisie Williams) (πλήρης όνομα: Margaret Constance Williams) γεννήθηκε στις 15 Απριλίου του 1997 στο Μπρίστολ της Αγγλίας, και είναι ηθοποιός και χορεύτρια. Είναι γνωστή για το ρόλο της ως Arya Stark στη τηλεοπτική σειρά του HBO "Game of Thrones (2011-)", κερδίζοντας το 2012, υποψηφιότητες για τα βραβεία Portal για την «Καλύτερη Ενισχυτική Ηθοποιό στην Τηλεόραση» και «Καλύτερου Νέου Ηθοποιού», και το βραβείο του BBC Radio 1 για την «Καλύτερη Νεαρή Βρετανίδα Ηθοποιό» το 2013. Έχει επίσης λάβει υποψηφιότητες για το βραβείο Scream για το «Καλύτερο Σύνολο (2011)», και για το βραβείο Νέων Καλλιτεχνών για την «Καλύτερη Απόδοση Σε Μια Τηλεοπτική Σειρά - Supporting Young Actress (2013)».

[periergos.gr]