Μαρία Κίτσου Βιογραφία

Βιογραφικό σημείωμα της ελληνίδας ηθοποιού Μαρίας Κίτσου.

Κατηγορίες:

Απαντήσεις

Η Μαρία Κίτσου γεννήθηκε στις 5 Αυγούστου του 1981 στην Αθήνα, και είναι ηθοποιός. Είναι απόφοιτη της Δραματικής Σχολής του Εθνικού Θεάτρου.

Το 2009 έκανε το τηλεοπτικό της ντεμπούτο, όταν πρωταγωνίστησε στην τηλεοπτική σειρά "Καρυωτάκης", ενσαρκώνοντας το πρόσωπο της ποιήτριας Μαρία Πολυδούρη. Το 2010, έπαιξε στο ως Δήμητρα, στο επεισόδιο «Άδειες ψυχές» της σειρά θρίλερ του Mega "Ο 3ος νόμος". Το 2015, την είδαμε στο επεισόδιο «Αλέρτ» της σειράς θρίλερ του Alpha "10η εντολή" στο ρόλο της Δανάης.

Στο θέατρο, το 2012 κατέκτησε το βραβείο Μελίνα Μερκούρη για την ερμηνεία στα «Ορφανά» του Ντένις Κέλι, σε σκηνοθεσία του Βαγγέλη Θεοδωρόπουλου, στο θέατρο του Νέου Κόσμου. Για το ίδιο βραβείο ήταν υποψήφια και το 2008, για την ερμηνεία της στην παράσταση «Στον βυθό» του Μαξίμ Γκόρκι.

Στο κινηματογράφο ΄έπαιξε στη μεγάλου μήκους κοινωνική ταινία "Ο τελευταίος γυρισμός", σε σκηνοθεσία Κορίννας Αβρααμίδου.

periergos.gr