Μαρία Φιλίππου βιογραφία

Βιογραφικό σημείωμα του αμερικανού ηθοποιού Μαρία Φιλίππου.

Κατηγορίες:

Απαντήσεις

Η Μαρία Φιλίππου γεννήθηκε στις 20 Απριλίου του 1965 στην Λευκωσία της Κύπρου, και είναι ηθοποιός, που εδώ και πάρα πολλά χρόνια εργάζεται στην Ελλάδα. Έγινε γνωστή μέσα από το ρόλο της ως η φιλόλογος Μαρία Θεοφάνους-Δαμίγου, στη κωμική σειρά του Mega "Εμείς κι Εμείς (1994-1997)". Άλλοι γνωστοί της ρόλοι είναι ως Μάρθα, στην κωμική σειρά του Mega "Μαρία Η Άσχημη (2007-2008)", ως η κομμώτρια Ματούλα, στη κωμική σειρά του Ant1 "Το Αμάρτημα Της Μητρός Μου (2012)", και, ως η Κύπρια γιατρός Ελλάδα Οικονόμου, στην κοινωνική σάριτα του Ant1 "Οι στάβλοι της Εριέττας Ζαΐμη (2003-2004)". Το 2014, εμφανίζεται στην στην ρομαντική κωμωδία του Ant1 "Η Πρώτη Σταγόνα".

Στον κινηματογράφο, εμφανίστηκε στις ταινίες "Το Κλάμα Βγήκε Απ' Τον Παράδεισο (2001)" ως βοσκοπούλα, και "Ουρανία (2006)".

Η Μαρία, το 1986 αποφοίτησε από την Δραματική Σχολή του Εθνικού Θεάτρου. Σπούδασε σκηνοθεσία θεάτρου και τηλεόρασης στο Πανεπιστήμιο του Leeds της Αγγλίας, με υποτροφία του Ιδρύματος Λεβέντη και είναι κάτοχος του MASTER OF ARTS (1987).

Η Μαρία Φιλίππου στον ελεύθερό της χρόνο διαβάζει πάρα πολύ. Φροντίζει να περνά ώρα με τα παιδιά της, τον Ευάγγελο και τον Φίλιππο. [periergos.gr]