Κρις Πρατ (Chris Pratt) βιογραφία

Βιογραφικό σημείωμα:

Κατηγορίες:

Απαντήσεις

Ο Κρις Πρατ (Chris Pratt) (πλήρης όνομα: Christopher Michael "Chris" Pratt) γεννήθηκε στις 21 Ιουνίου του 1979 στην Βιρτζίνια της Μινεσότα, και είναι ηθοποιός. Είναι γνωστός για τους ρόλους ως Bright Abbott στην δραματική σειρά "Everwood (2002-2006)", ως Andy Dwyer στη κωμική σειρά "Parks and Recreation (2009-2015)", και ως Peter Quill στην ταινία "Guardians of the Galaxy", που είναι βασισμένη σε κόμικς της Marvel. Η πρόωρη σταδιοδρομία του ξεκίνησε με την υποστήριξη ρόλων στις mainstream ταινίες, όπως: "Wanted (2008)", "Bride Wars (2009)", "Jennifer's Body (2009)", "Moneyball (2011)", "What's Your Number? (2011)", "The Five-Year Engagement (2012)", "Zero Dark Thirty (2012)", "Movie 43 (2013)", "Delivery Man (2013)", και "Her (2013), πριν από τους ηγετικούς αντρικούς ρόλους στις ταινίες blockbuster του 2014 "The Lego Movie" και "Guardians of the Galaxy". Το 2015, θα πρωταγωνιστήσει στο "Jurassic World", η συνέχιση του δημοφιλούς πάρκου Jurassic. Το 2014 Pratt  κατατάσσεται στη θέση #2 σχετικά με την ετήσια λίστα Sexiest Men Alive του περιοδικού People.

Ο Pratt παντρεύτηκε την επίσης ηθοποιό Anna Faris, στις 9 Ιουλίου του 2009 στο Μπαλί. Τον Αύγουστο του 2012 γεννήθηκε ο γιος τους, Jack. [periergos.gr]