Κάτια Γκουλιώνη Βιογραφία

Βιογραφικό σημείωμα της ελληνίδας ηθοποιού Κάτιας Γκουλιώνη.

Κατηγορίες:

Απαντήσεις

Η Κάτια Γκουλιώνη γεννήθηκε στην Αθήνα, και είναι ηθοποιός. Είναι αριστούχος της Δραματικής Σχολής Αθηνών του Γ. Θεοδοσιάδη. Το 2004 έπαιξε στο έργο «Προσεχώς» στο θέατρο Βικτώρια σε σκηνοθεσία Ν.Καραγέωργου.  Το 2005/2006 ήταν μέλος του «Στούντιο υπό το μηδέν» του Νίκου Καραγέωργου και συμμετείχε στις παραστάσεις «Play-back» σε σκηνοθεσία του ίδιου. Το 2007 σκηνοθετεί και παίζει στην παράσταση «House» στο Booze cooperativa και στην συνέχεια στο θέατρο «Ροές». Το 2008 πρωταγωνιστεί στην ταινία του Άγγελου Φραντζή «Μέσα στο δάσος» και την ίδια χρονιά σκηνοθετεί και παίζει στην παράσταση «Baby» στο Booze cooperative. To 2009 πρωταγωνιστεί στην κινηματογραφική performance «Μέσα στο δάσος» στο φεστιβάλ Αθηνών. Το 2010 πρωταγωνιστεί στο «Reunion» του David Mamet σε σκηνοθεσία Γρηγόρη Ρέντη στο θέατρο «Τόπος Αλλού», συμμετέχει στην ταινία «Ζητείται ψεύτης» του Ιεροκλή Μιχαηλίδη και συνεργάζεται με τον εικαστικό Θοδωρή Προδρομίδη, στην έκθεση νέων καλλιτεχνών με τίτλο «ROOMS 2010» σε διοργάνωση της γκαλερί Καππάτος. Το 2011 πρωταγωνιστεί στις κινηματογραφικές ταινίες μικρού μήκους «Fireworks» του Giacomo Abruzzesse σε συνεργασία με την «Fresnoy studio national des arts contemporains», «Χαμένο κορίτσι»  του Νίκου Πάστρα, «Αρουντέλ» της Κωνσταντίνας Κοτζαμάνη και «Αποστάσεις» του Γρηγόρη Ρέντη. Το 2012 συμμετείχε στα "Berlinale talent campus" και στο "Sarajevo talent campus".  Επίσης έπαιξε στο εικαστικό project "Got to be real" του Άγγελου Φραντζή, το οποίο συμμετείχε στην Biennale της Βενετίας καθώς και την ταινία "Άγριο θηρίο" που προέκυψε από αυτό. Το 2013 πρωταγωνιστεί στην παράσταση "PODWORKO" σε σκηνοθεσία Krzystof Garbaczewski στην Πολωνία και το 2014 σκηνοθετεί την παράσταση "Ευτυχισμένες μέρες στους τεφρούς κήπους" στο θέατρο 104. Το 2015 πρωταγωνιστεί στην νέα ταινία του Άγγελου Φραντζή "Σύμπτωμα" και συμμετέχει στην ταινία "Nemesis" του Theo Alexander. Αυτήν την περίοδο πρωταγωνιστεί στην ισπανική ταινία «Red thread line» της Anna Sanmarti που ολοκληρώνει τα γυρίσματα της ενώ το 2016 θα πρωταγωνιστήσει στην ταινία «Πολυξένη» της Δώρα Μασκλαβάνου και στην ταινία «Virus» του Άγγελου Φραντζή.

periergos.gr | katiagoulioni.com