Ηλίας Γκογιάννος Βιογραφία

Βιογραφικό σημείωμα του έλληνα ηθοποιού Ηλία Γκογιάννου.

Κατηγορίες:

Απαντήσεις

Ο Ηλίας Γκογιάννος γεννήθηκε στην Αθήνα το 1974 και είναι ηθοποιός. Σπούδασε στην Ανωτέρα Δραματική Σχολή Θεάτρου Τέχνης Καρόλου Κουν (1998), στο Εργαστήρι Δημοσιογραφίας (1999) και στο Ελληνικό Ανοιχτό Πανεπιστήμιο (σπουδές στον Ευρωπαϊκό πολιτισμό, 2000 – 2003).

Κινηματογραφικά τον γνωρίσαμε μέσα από τις αυμμετοχές του στις ταινίες "Casus Belli (2010)" , "Mήδεια", "Γυναικείες Συνομωσίες (2007)" , "Φύλακας Άγγελος (2004)", "Χαραυγή", και, "Στη Κόψη Του Ξυραφιού (2015)".

Στο Θέατρο πρωταγωνίστησε στις παραστάσεις "Ελένη", "Μήδεια", "Οιδοίπους Τύρρανος", "Πυρετός", "Θύελλα" κ.α. Ασχολήθηκε με το παιδικό θέατρο, στο οποίο βρήκε τη δυνατότητα να ταξιδεύει τον εαυτό του και τους άλλους σε κόσμους μακρινούς και ονειρεμένους.

periergos.gr