Για τον υπολογισμό του ΕΕΤΗΔΕ έχουν ληφθεί υπόψη τα διπλάσια τετραγωνικά από αυτά που είναι το ακίνητο μου. Γιατί;

Κατηγορίες:

Απαντήσεις

Προφανώς στο έγγραφο του Δήμου που προσκομίστηκε κατά την ηλεκτροδότηση του ακινήτου, ο Δήμος ανέγραφε διπλάσια τετραγωνικά μέτρα για τον υπολογισμό του ΤΑΠ σε σχέση με τα πραγματικά του ακινήτου. Αυτό προβλέπεται για τις περιοχές εκτός σχεδίου πόλεως, σύμφωνα με το νόμο 2130/93 περί Τέλους Ακίνητης Περιουσίας (ΤΑΠ). Σε κάθε πάντως περίπτωση, όπως προβλέπεται από τη Νομοθεσία για τον υπολογισμό του ΕΕΤΗΔΕ, λαμβάνονται υπόψη τα στοιχεία που ήταν καταχωρημένα στο μηχανογραφικό σύστημα της ΔΕΗ, κατά την 17/9/11.

Μόνον όταν τα τετραγωνικά μέτρα υπολογισμού του ΤΑΠ είναι υπερδιπλάσια αυτών των Δημοτικών Τελών (ΔΤ) και του Δημοτικού Φόρου (ΔΦ), για τον υπολογισμό του ΕΕΤΗΔΕ λαμβάνονται υπόψη τα τετραγωνικά μέτρα των ΔΤ.

Στην περίπτωση που επιθυμείτε τη διόρθωσή τους θα πρέπει να απευθυνθείτε στον αρμόδιο Δήμο.