Φελίσια Ντέι (Felicia Day) βιογραφία

Βιογραφικό σημείωμα:

Κατηγορίες:

Απαντήσεις

Η Φελίσια Ντέι (Felicia Day) (πλήρης όνομα: Kathryn Felicia Day) γεννήθηκε στις 28 Ιουνίου του 1979 στο Χάντσβιλ, Αλαμπάμα, και είναι ηθοποιός, κωμικός, και συγγραφέας. Στην τηλεόραση, έπαιξε το χαρακτήρα "VI" στη σειρά "Buffy the Vampire Slayer (2003)", την Dr. Holly Marten στο "Eureka (2011)" και σήμερα έχει έναν επαναλαμβανόμενο ρόλο ως Charlie στο "Supernatural". Έχει παίξει σε ταινίες όπως "Bring It On Again (2004)" και στη τηλεοπτική ταινία "June (2004)". Είναι το αστέρι, συγγραφέας, και παραγωγός της αρχικής σειράς του διαδικτύου "The Guild (2007-2013)", μια παράσταση που βασίζεται χαλαρά στη ζωή της ως gamer. Έγραψε επίσης και πρωταγωνίστησε στη διαδικτυακή σειρά "Dragon Age Dragon Age: Redemption (2011)". Η Felicia ήταν μέλος του διοικητικού συμβουλίου της Διεθνούς Ακαδημίας Τηλεόρασης Web γενομένης από τον Δεκέμβριο του 2009 έως το τέλος του Ιουλίου 2012.

Μετά την αποφοίτηση της, η Day μετακόμισε στο Λος Άντζελες για να ακολουθήσει μια καριέρα στην υποκριτική. Εμφανίστηκε σε διάφορους σύντομους ρόλους σε ανεξάρτητες ταινίες, καθώς και διαφημιστικά σποτ και έκανε guest εμφανίσεις στην τηλεόραση, όπως "Undeclared" και "Maybe It's Me". [periergos.gr]