Εύη Δόβελου βιογραφία

Βιογραφικό σημείωμα της ελληνίδας ηθοποιού Εύης Δόβελου.

Κατηγορίες:

Απαντήσεις

Η ηθοποιός Εύη Δόβελου γεννήθηκε στη Θεσσαλονίκη στην Άνω Τούμπα. Σε ηλικία 18 ετών πήγε να σπουδάσει λογιστικά στις Σέρρες. Όμως πάντα ήθελε να ασχοληθεί με το θέατρο. Έτσι, τελειώνοντας τη σχολή, κατέβηκε στην Αθήνα και γράφτηκε στην δραματική σχολή "Αρχή" της Νέλλης Καρά, από την οποία αποφοίτησε το 2009. Με δύο φίλες και συναδέλφους από την δραματική σχολή κάνανε τη θεατρική ομάδα Cheek-Bones, με την οποία κέρδισε το πρώτο βραβείο στο Scratch Night του Bob Theatre Festival το 2010. Με τις Cheek-Bones έχει συνδημιουργήσει και παίξει στις παραστάσεις «Το αγόρι που κλώτσαγε», «Ένας Κόμης στον Άδη» και «Οι Παίκτες». Ως ηθοποιός συμμετείχε στην παιδική παράσταση ΄'Η Τελεία'' σε σκηνοθεσία του Δημήτρη Μπογδάνου και στην μικρού μήκους ταινία του Γιώργου Ζώη “Casus Belli”. Επίσης, είναι μέλος της ομάδας κωμικού αυτοσχεδιασμού “8-kick”.

Το 2013 η Εύη, έκανε το τηλεοπτικό της ντεμπούτο, συμμετέχοντας στη σειρά σκετς του Alpha "Η μάχη Των Φύλων".

[periergos.gr]