Έχω κατάθλιψη και παίρνω φάρμακα αλλά δεν νιώθω καλύτερα. Τι να κάνω;

Κατηγορίες:

Απαντήσεις

Στο βαθμό που η μέθοδος αυτή δεν απέφερε ικανοποιητικά αποτελέσματα στην δική σας περίπτωση θα σας προτείναμε να συνδυάσετε τη φαρμακευτική αγωγή με κάποια ψυχοθεραπευτική παρέμβαση, η οποία σύμφωνα με κλινικές έρευνες πλεονεκτεί ως προς τη διατήρηση του θεραπευτικού αποτελέσματος. Ο λόγος για αυτό είναι ότι δε βασίζεται σε κάποιο εξωτερικό παράγοντα (δηλαδή σε μία ουσία), αλλά ουσιαστικά πρόκειται για μία συνεργατική εκπαιδευτική διαδικασία, όπου ο θεραπευόμενος ενεργεί για τη δική του θεραπεία.

mpes.uoa.gr