Έχω επιχείλιο έρπη. Τι να κάνω;

Κατηγορίες:

Απαντήσεις

  • Για να μειώσετε την ένταση των συμπτωμάτων του επιχείλιου έρπητα χρησιμοποιήστε κάποια πό τις ειδικές αλοιφές ή τα ειδικά διαφανή επιθέματα που πωλούνται στα φαρμακεία και χωρίς συνταγή γιατρού.
  • Αν υπάρχει κνησμός, θα ανακουφίσετε το σημείο βάζοντας επάνω ένα παγάκι, το οποίο όμως δεν πρέπει να το ακουμπήσετε ποτέ άμεσα στην πληγή.
  • Αν εμφανίζετε συχνά έρπητα στα χείλη, που υποτροπιάζει, περιορίστε την κατανάλωση τροφίμων πλούσιων σε αργινίνη, όπως οι ξηροί καρποί. Σύμφωνα με επιστημονικά δεδομένα, ο ιός του επιχείλιου έρπητα χρειάζεται το συγκεκριμένο αμινοξύ για να αρχίσει την ύπουλη δουλειά του.