Επιτρέπονται τα μηχανάκια στο σχολείο;

Επιτρέπεται η διέλευση των μαθητών με μηχανάκια στο σχολικό χώρο;

Κατηγορίες:

Απαντήσεις

Τα τελευταία χρόνια παρατηρείται  ότι όλο και περισσότεροι μαθητές έχουν στη κατοχή τους μηχανάκια. Υπενθυμίζεται ότι δεν επιτρέπεται το παρκάρισμα των μηχανών αυτών ούτε μέσα στο σχολείο, ούτε στο πεζοδρόμιο έξω από αυτό. Ο Σύλλογος και η διεύθυνση του σχολείου είναι πολύ ανήσυχοι σχετικά με αυτό το φαινόμενο, αφού οι μαθητές χρησιμοποιούν τα μηχανάκια με την άδεια των κηδεμόνων τους βεβαίως αλλά χωρίς , στις περισσότερες περιπτώσεις, να έχουν δίπλωμα και χωρίς να τηρούνται , εκ μέρους των μαθητών, οι στοιχειώδεις κανόνες ασφαλείας, π.χ. το κράνος.  Υπενθυμίζουμε πόσο επικίνδυνη  και ανεύθυνη είναι η οδήγηση από άτομα που δεν έχουν τις απαραίτητες γνώσεις και τον στοιχειώδη εξοπλισμό ασφαλείας και θέλουμε να επιστήσουμε τη προσοχή των γονέων και κηδεμόνων, πριν λάβουν μια τέτοια απόφαση, να σταθμίσουν όλες τις παραμέτρους.