Ελίζαμπεθ Γκίλλις (Elizabeth Gillies) βιογραφία

Βιογραφικό σημείωμα:

Κατηγορίες:

Απαντήσεις

Η Ελίζαμπεθ Γκίλλις (Elizabeth Gillies) (πλήρης όνομα: Elizabeth Egan "Liz" Gillies) γεννήθηκε στις 26 Ιουλίου του 1993 στο Νιου Τζέρσεϊ, και είναι ηθοποιός και τραγουδίστρια. Είναι περισσότερο γνωστή για τον ρόλο ως Jade West στη τηλεοπτική σειρά του Nickelodeon "Victorious (2010-2013)". Έκανε το ντεμπούτο της στο Broadway σε ηλικία 15 ετών στο μιούζικαλ "13", παίζοντας το χαρακτήρα της Lucy. Επίσης, εκφράζει το χαρακτήρα της Daphne στη σειρά κινουμένων σχεδίων Winx Club.

Η Elizabeth ξεκίνησε την καριέρα της στην ηλικία των δώδεκα, όταν πήγε σε μία ανοιχτή τοπική οντισιόν. Άρχισε να εμφανίζεται σε διαφημίσεις για εταιρείες, όπως η Virgin Mobile Πρώτος της τηλεοπτικός ρόλος ήταν το 2007, ως Young Jenny, στη δραματική τηλεοπτική σειρά "Black Donnellys". Εμφανίστηκε σε τρία επεισόδια. Αργότερα πρωταγωνίστησε στην ταινία "The Clique (2008)" ως Shelby Wexler και είχε έναν ενισχυτικό ρόλο στην ταινία "Harold (2008)" ως Evelyn Taylor. Το καλοκαίρι του 2008... [periergos.gr]