Είδα στον ύπνο μου κρεβάτι. Τι είναι;

Είδα όνειρο πως δεν ήθελα να κοιμηθώ σε κρεβάτι. Τι σημαίνει αυτό;

Κατηγορίες:

Απαντήσεις

Αν δεις στο όνειρο όμορφο στρωμένο κρεβάτι, οι επιθυμίες σου θα γίνουν πραγματικότητα. Αν είναι άστρωτο θα έχεις προβλήματα από κακούς χειρισμούς δικούς σου.

Όταν ονειρευόμαστε ένα κρεβάτι μουντό και σκούρου χρώματος, σε κακή κατάσταση, ή βρίσκεται μέσα σε ένα μουντό και σκούρο δωμάτιο, προειδοποιεί για μια προσεχή αρρώστια ή θα αρρωστήσει το άτομο που βλέπουμε ξαπλωμένο δίπλα μας. Αν το κρεβάτι είναι άδειο, ο κίνδυνος θα είναι για τα άτομα που συζούν με μας ή για κάποιον που νοιαζόμαστε πολύ, αφού το όνειρο δε μας διευκρινίζει ποιον αφορά.

Στις υπόλοιπες περιπτώσεις, για να μην πούμε τις περισσότερες φορές, το όνειρο αναφέρεται στις πολύ κοντινές σχέσεις και σε εκείνο που πρέπει να δώσουμε μεγαλύτερη σημασία είναι μέγεθος του κρεβατιού, που είναι ανάλογο της σημασίας που δίνουμε στη σεξουαλικότητά μας. Έτσι, ένα κρεβάτι πολύ μεγάλο, δυσανάλογο, και που πιάνεί σχεδόν όλο το δωμάτιο, δείχνει εμμονή στα θέματα του σεξ, ενώ αν είναι πολύ μικρό ή στενό, δείχνει ότι αδιαφορούμε για τα σεξουαλικά θέματα, ή στη ζωή μας έχουν το δεύτερο λόγο.

Επίσης η όψη του κρεβατιού δίνει κι άλλες ερμηνείες. Ένα κρεβάτι καθαρό και καλά τακτοποιημένο, δείχνει μια καλή και οικεία σχέση με το ταίρι μας. Αν είναι βρώμικο και ακατάστατο, δείχνει έλλιεψη επικοινωνίας και άνεσης με το σύντροφό μας. Αν είναι ένα κρεβάτι σπασμένο σημαίνει διαζύγιο ή χηρεία. Ένα κρεβάτι τακτοποιημένο και πλούσια ολοκληρωμένο, δείχνει έναν εξευγενισμός στον έρωτα. Ένα καινούριο κρεβάτι, διαφορετικό από το δικό μας, σημαίνει νέους έρωτες. Αν βλέπουμε άγνωστα άτομα στο κρεβάτι μας (χωρίς να βρισκόμαστε κι εμείς απάνω) κίνδυνος λογομαχιών και βίαιων συζητήσεων.

Αν ονειρευόμαστε ότι αναζητάμε ένα κρεβάτι σημαίνει ότι έχουμε δυσκολίες στο να αναγνωρίσουμε τον εσωτερικό εαυτό μας. Μπορεί να νοιώθουμε καταπίεση στο να εκφράσουμε τη σεξουαλικότητά μας. Εναλλακτικά, μπορεί να σημαίνει ότι αναζητάμε σπιτική ασφάλεια και ευτυχία.

Αν βλέπουμε ότι πάμε στο κρεβάτι με έναν άγνωστο υποδηλώνει ότι κάνουμε πολύ γρήγορα φίλους. Πρέπει να είμαστε λίγο πιο προσεκτικοί.

Αν βλέπουμε ότι πλέουμε ή χοροπηδάμε στο κρεβάτι, υποδηλώνει ότι αισθανόμαστε αβοήθητοι και ότι δεν έχουμε καμία επικοινωνία με τους γύρω μας. Οι ιδέες μας μπορεί να αποξενώνουν τους άλλους. Ίσως χρειαστεί να χαμηλώσουμε λίγο τους τόνους.

Αν ονειρευόμαστε ότι βρέχουμε το κρεβάτι μας αντιπροσωπεύει μια έλλειψη ελέγχου στη ζωή μας. Υφιστάμεθα πολλά άγχη. Μπορεί να μας απασχολεί το γεγονός ότι δεν είμαστε αποδεκτοί, λόγω των πεποιθήσεών μας ή της συμπεριφοράς μας. Το όνειρο μπορεί να σχετίζεται με σεξουαλικές σχέσεις ή με τη σεξουαλικότητα γενικότερα.