Είδα στον ύπνο μου κουρτίνα. Τι είναι;

Χθες είδα όνειρο πως κατέβασα τις κουρτίνες του σπιτιού μου, τις έπλυνα, και τις σιδέρωσα. Τι σημαίνει αυτό;

Κατηγορίες:

Απαντήσεις

Οι κουρτίνες είναι στοιχεία χωρισμού, και σε γενικές γραμμές είναι ένα κακό όνειρο, που σχετίζεται με αρρώστια, αν αυτές είναι βρώμικες, όπου σε αυτήν την περίπτωση έχει ένα ηθικό αίσθημα, δυσαρέσκειας και σχετικό με ότι συμβολίζει το χρώμα των κουρτινών.

Αν βγάζουμε ή σκίζουμε τις κουρτίνες ισοδυναμεί με το να βαθύνουμε τις γνώσεις στον εαυτό μας ή, το πιο συχνό, την αποφυγή ή το τέλος των προβλεπόμενων προβλημάτων, πριν προλάβουν να μας καταστρέψουν.

Αν βλέπουμε ότι κλείνουμε τις κουρτίνες σημαίνει μυστικοπάθεια και καταπίεση σκέψεων. Αποκρύπτουμε ένα προσωπικό θέμα ή ένα κομμάτι του εαυτού μας. Από την άλλη μεριά, αν ανοίγουμε τις κουρτίνες σημαίνει ότι είμαστε έτοιμοι να αποκαλύψουμε κάτι, που ήταν κρυφό.