Είδα στον ύπνο μου κόκαλο. Τι είναι;

Είδα που λέτε, πως ήμουνα αρχηγός μια φυλής και είχα κόκαλο κρεμασμένο στη μύτη. Τι μπορεί να σημαίνει αυτό;

Κατηγορίες:

Απαντήσεις

Πάντα όταν ονειρευόμαστε κόκαλα, είτε είναι ανθρώπου είτε ζώου, εκτός αν είναι επεξεργασμένα (που σε αυτή την περίπτωση δεν εκλαμβάνονται πια σαν κόκαλα, γιατί μεταβάλλονται σε αντικείμενα με διαφορετική σημασία), πρόκειται για όνειρο θανάτου, οδύνης και στεναχώριας κάθε είδους. Αλλά το χειρότερο από όλα είναι ότι ένα τέτοιο όνειρο αποκαλύπτει ότι κάποιος έχει χάσει ελπίδες και όνειρα, ότι διανύει μια περίοδο απαισιοδοξίας και εγκατάλειψης, και αν για μικρό χρονικό διάστημα αυτό το όνειρο επαναλαμβάνεται ή έχουμε άλλα καταθλιπτικά όνειρα ,αυτό είναι ένδειξη μιας καταθλιπτικής κρίσης που χρειάζεται ιατρικές συμβουλές και φροντίδα.

Αν δούμε σπασμένα κόκαλα σημαίνει ότι έχουμε ανακαλύψει ή έχουμε καταλάβει ότι υπάρχει κάποια αδυναμία στα σχέδιά μας ή στη σκέψη μας. Το όνειρο ίσως να σας καλεί να δώσετε άμεσα την προσοχή σας σε κάποια κατάσταση ή σχέση.

Αν βλέπουμε ένα σκύλο να τρώει ή να μασάει ένα κόκαλο αντιπροσωπεύει τις βασικές μας επιθυμίες και τα ένστικτά μας.