Άστριντ Μπερζέ-Φρίσμπι (Astrid Bergès-Frisbey) βιογραφία

Βιογραφικό σημείωμα της ισπανίδας ηθοποιού Άστριντ Μπερζέ-Φρίσμπι (Astrid Bergès-Frisbey).

Κατηγορίες:

Απαντήσεις

Η Άστριντ Μπερζέ-Φρίσμπι (Astrid Bergès-Frisbey) γεννήθηκε στις 26 Μαΐου του 1986 στην Βαρκελώνη (Ισπανία), και είναι ηθοποιός και μοντέλο. Είναι περισσότερο γνωστή μέσα από του κινηματογραφικούς της ρόλους ως Suzanne στο "The Sea Wall (2008)", ως η γοργόνα Syrena στο "Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides (2011)", που είναι η τέταρτη ταινία της σειράς,  και ως Sofi στο "Ι Origins (2014)". Η Frisbey, κέρδισε το βραβείο Chopard Trophée για την Γυναίκα Αποκάλυψη της Χρονιάς το 2011 στο Φεστιβάλ Κινηματογράφου των Καννών.

Έκανε το ντεμπούτο της το 2007 στη γαλλική τηλεόραση και έχει εμφανιστεί από τότε σε ταινίες μαζί με την Isabelle Huppert, τον Vincent Perez, και τον Daniel Auteuil. Το 2008, έκανε το ντεμπούτο της στην ταινία "The Sea Wall". Το 2010, ξεκίνησε την καριέρα της στο χώρο του μόντελινγκ.

[periergos.gr]