Αστερόπη Χαριτίδου Βιογραφία

Βιογραφικό σημείωμα της ελληνίδας ηθοποιού Αστερόπης Χαριτίδου.

Κατηγορίες:

Απαντήσεις

Η Αστερόπη Χαριτίδου είναι ελληνίδας ηθοποιός. Είναι απόφοιτη της Ανωτέρας Σχολής Δραματικής Τέχνης "Πειραικός Σύνδεσμος" (2011), και της Ανωτέρας Δραματικής Σχολής «Ίασμος» του Βασίλη Διαμαντόπουλου.

Εργάστηκε ως ηθοποιός στο ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ. Πάτρας (2010), στο θεατρικό οργανισμό Μορφές Έκφρασης (2012), στο ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ. Σερρών (2012-2015) και σε ανεξάρτητες παραγωγές σε Αθήνα, Θεσσαλονίκη και Σέρρες. Έχει συνεργαστει στο θέατρο με τους: Κώστα Κιμούλη, Αναστασία Κουμίδου, Έφη Δρόσσου, Θωμά Κινδύνη, Θωμά Βελισσάρη, Καλλιόπη Ευαγγελίδου, Παναγιώτη Μέντη, Μιχάλη Κοβανίδη, Χρήστο Μωραϊτη.

Στον κινηματογράφο συμμετείχε σε 6 ταινίες μικρού μήκους, συμπεριλαμβανομένων "No Script (2014)" σε σκηνοθεσία Αντώνη Σταμούλη, "Γιατί Μπορούμε (2013)" σε σκηνοθεσία Τατιάνας Νικολαίδου, και, "Απλή Εξήγηση (2013)" σε σκηνοθεσία Κωνσταντίνου Ξενάκη.

periergos.gr